logo-karuzela-kopia

Elektrośmieci sprawiły FRAJDĘ

Dzisiejszy dzień w Karuzeli był bardzo twórczy. Podczas pierwszego warsztatu w ramach wakacyjnego projektu „Spędź wakacje razem z Karuzelą”, dzieci i młodzież miały okazję same rozkręcić telewizor, komputer, drukarkę czy żelazko i poznać mechanizmy tych urządzeń.
Zajęcia te dostarczyły w pełni „frajdę” w rozkręcaniu i majsterkowaniu, ale przede wszystkim dzieci poznały zasady recyklingu i ponownego wykorzystania zużytych materiałów, bowiem elektroodpady i elektrośmieci zawierają szereg cennych metali p. złoto, srebro, miedź i aluminium. Dzięki procesom segregacji śmieci i recyklingu możliwe jest odzyskanie tych substancji i ponowne ich użycie do wytworzenia nowych urządzeń. Warsztaty te uświadomiły dzieciom, że np. w telefonach komórkowych zawarte są złoto, platyna, srebro czy miedź, które wykorzystywane są do wytwarzania czajników, instrumentów muzycznych, dalej że ze zużytego komputera i monitora można uzyskać do ponownego zastosowania np. szkło, stal, aluminium, miedź oraz ołów.
Kolejne warsztaty już za tydzień w czwartek, 12 lipca.
Tym razem przeniesiemy się w świat trójwymiaru.
Pokażemy możliwości druku 3D. Dzieci uczyć się będą projektowania w trójwymiarze i przygotowywania prostych plików do wydruku.
Zapraszamy!
Spędź wakacje z Karuzelą ??????