logo-karuzela-kopia

Galeria Karuzela uruchomi pierwszą stację ładownia pojazdów z napędem elektrycznym w regionie

Na parkingu Galerii Karuzela zainstalowana została pierwsza w regionie stacja ładowania pojazdów z napędem elektrycznym sieci GreenWay. Inwestycja ta sfinansowana jest częściowo ze środków UE.

Stacja ta jako jedna z najbardziej zaawansowanych ładowarek dostępnych na rynku, umożliwia równoczesne ładowanie trzech pojazdów: dwóch pojazdów prądem stałym (DC) oraz jednego zmiennym (AC). Ładowanie baterii 20-40 kW zajmuje maksymalnie do 40 minut. Stacja ta umożliwia ładowanie wszystkich pojazdów elektrycznych zgodnych ze standardami: CHAdeMO, CCS oraz AC Type-2, co oznacza wszystkie marki samochodów elektrycznych. Dwa pierwsze umożliwiają ładowanie prądem stałym (DC) – czyli ładowania szybkie do 50 kW, ostatni – ładowanie prądem zmiennym (AC) – czyli wolniejsze, nawet do 43 kW, jednak w praktyce do 22 kW.

Sieć GreenWay jest ogólnopolską, największą siecią szybkiego ładowania w Polsce. W połowie 2020 r. sieć ta ma liczyć ponad 200 stacji i będzie największą siecią ładowania pojazdów elektrycznych także w całym regionie Europy Wschodniej i Środkowej. W chwili obecnej GreenWay ma zainstalowane i udostępnione klientom 33 stacje ładowania. Sieć istnieje już w Słowacji, gdzie dostępnych jest 30 ładowarek. Mocną stroną tej sieci jest także to, że klienci GreenWay będą mieli – dzięki porozumieniom roamingowym – dostęp do ok. 4500 stacji na terenie całej Europy. Na razie ładowanie w całej sieci jest bezpłatne, opłaty sieć planuje wprowadzić od 7.05.2018. Na razie roaming jest niemożliwy, jednak po wprowadzeniu opłat, automatycznie roaming stanie się dostępny. Cennik będziemy ogłaszać już wkrótce. Ceny w całej sieci GreenWay (w Polsce i Słowacji) będą takie same.

Co ważne, aby korzystać z ładowarek GreenWay, posiadać należy kartę RFID, umożliwiającą ładowanie. Każdy klient otrzymuje ją bezpłatnie, po zarejestrowaniu się na stronie internetowej GreenWay.

Stacja przy Galerii Karuzela uruchomiona zostanie po odbiorze technicznym Urzędu Dozoru Technicznego, w związku z wejściem w życie nowej ustawy o elektromobilności. Aby UDT mógł dokonać takiego odbioru, ministerstwo musi wydać właściwe rozporządzenie do nowo podjętej ustawy,  regulujące zakres i sposób jego przeprowadzenia.

Informacja własna

fot. archiwum Galerii Karuzela